Kabiny proszkowe z tworzywa sztucznego

Warto na samym początku zaznaczyć, że konstrukcje kabin proszkowych wykonane ze stali będą powoli, lecz nieodwracalnie odchodzić do lamusa. Ich miejsce zajmują już od wielu lat kabiny wykonane z tworzywa. Największą zaletą przemawiającą za stosowaniem tworzyw sztucznych do konstrukcji kabin proszkowych to łatwość ich czyszczenia podczas zmian malowanych materiałów. Rozpylany proszek znacznie trudniej osiada na ścianach kabiny wykonanej z tworzywa sztucznego niż na ścianach kabin wykonanych z metalu, nawet ze stali nierdzewnej. W związku z tym czyszczenie takiej kabiny wymaga o wiele mniejszego nakładu pracy. Pozwala to w znacznym stopniu skrócić czas potrzebny do przygotowania kabiny do pracy. Ponadto taka zaleta stworzyła szansę na skuteczną automatyzację całego procesu czyszczenia.

Kolejnym argumentem przemawiającym pozytywnie za wykorzystaniem kabin z tworzywa, jest poprawa współczynnika osiadania napylanego proszku. Kabina wykonana z materiały nieprzewodzącego ładunków elektrycznych pozwala na bardziej optymalne ukształtowania pola elektrostatycznego pomiędzy aplikatorem a malowanym przedmiotem. Dzięki temu żadne zabrudzenia nie dostają się na malowany obiekt.

Największą wadą kabin z tworzywa sztucznego jest ich dość wysoka cena, przez co niewiele firm korzysta z ich zalet. Co prawda zainwestowane w taką kabinę pieniądze szybko się zwracają, niestety wybór ofert kabin z tworzywa w Polsce skutecznie hamuje wprowadzanie lepszych technicznie rozwiązań.

Published by